Nizak nivo finansijske pismenosti: 22 posto osoba u BiH nema ni štedni ni tekući račun

Bez autora
May 12 2025

U cilju promocije značaja finansijskog i preduzetničkog obrazovanja među studentima kroz razmjenu znanja i iskustava sa istraživačima, predstavnicima privatnog sektora, kao i institucijama koje se bave edukacijom, preduzetničkom podrškom i razvojem finansijskih kompetencija građana, jučer je na Univerzitetu u Sarajevu održana konferencija Finansijska pismenost u BiH.

Odluke

Na konferenciji su predstavljeni rezultati univerzitetskog naučnoistraživačkog projekta Finansijska pismenost u BiH čiji je osnovni cilj bio anketiranje stanovništva radi procjene finansijske pismenosti odraslih i stavljanja BiH na svjetsku mapu.

Azra Zaimović, profesorica na Ekonomskom fakultetu (EFSA) UNSA, istakla je da je finansijska pismenost ključna vještina za svakog čovjeka koji samostalno donosi finansijske odluke. Ona uključuje vođenje računa o budžetu i donošenje svakodnevnih odluka o budžetu, trošenju, odgovornoj potrošnji i odgovornom zaduživanju.

Ono što je kod nas zapostavljeno, prema njenim riječima, jeste donošenje odluka o investiranju i tu imamo veoma slabe rezultate.

- Naše stanovništvo vrlo malo investira, malo štedi i slabo dugoročno razmišlja. Svega 35 posto odraslih osoba je izjavilo da pravi neke dugoročne planove i onda kao rezultat toga imamo vrlo slabo penzijsko planiranje, koje je jako važno, kazala je Zaimović, piše Fena.

Istraživanje je pokazalo da oko 78 posto odraslih osoba posjeduju štedni ili tekući račun, dok 22 posto naše populacije nemaju ni štedni, ni tekući račun. Dvostruko više žena nema ni tekući ni štedni račun u odnosu na muškarce.

Znanje

Projekat, prema riječima Lejle Dedović, više asistentice na EFSA, prvi put mapira BiH na karti finansijske pismenosti prema OECD-INFE metodologiji iz 2022, a kako je naglasila, u oblasti finansijskog znanja i poznavanja, naprimjer, inflacije, složene stope prinosa, još smo prilično nerazvijeni.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik